sobota, 15 czerwca 2013

Bliscy krewni



 źródło: www.lowiecki.pl
Wilk jest najbardziej rozpowszechniony ze wszystkich zwierząt znanych w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Kojot to zwierzę mięsożerne mniejsze niż wilk, ale szeroko rozpowszechnione tylko w Ameryce Północnej. Cztery gatunki szakali spotyka się na terenach całej Afryki, na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Gatunki te są blisko spokrewnione, gdyż mają tę samą liczbę chromosomów i są zdolne do kojarzenia się międzygatunkowego. Złocisty szakal i kojot podobnie polują - pojedynczo lub w parach. Zachowanie wilka jest bardziej społeczne niż kojota czy szakala. Badania świadczą, że jest on przodkiem wszystkich obecnych ras psów.

poniedziałek, 3 czerwca 2013

Zagrożenia latem

Cześć.
Co roku nasze psy narażone są na niebezpieczeństwa związane z nadejściem letnich miesięcy.
Pamiętajmy, aby nasz przyjaciel miał dostęp do świeżej chłodnej wody. Jeśli podróżujemy z psem nie zostawiajmy go w upał w samochodzie





obraz zaczerpnięty z www.gohel.pl



 Pamiętajmy chronić naszych pupili oraz oczywiście nas samych przed komarami, które także przenoszą niebezpieczne choroby.








 obraz zaczerpnięty z facebook.com/psygarnij




Nie wspominając już o kleszczach ...

Prawidłowe usuwanie
zdjęcie pochodzi z: www.warszawa.lasy.gov.pl
Kleszcze poprawnie wyciągamy pęsetą, jest to najskuteczniejszy sposób usuwania kleszcza. Należy chwycić wystający odwłok kleszcza, ując jak najbliżej skóry i wyciągnąć jednym zdecydowanym ruchem. Nie należy kleszcza wykręcać ponieważ grozi to urwaniem główki i zwiększa możliwość zakażenia. Podczas wyjmowania należy uważać aby nie rozgnieść pajęczaka i nie wycisnąć jego zawartości. Nie należy kleszcza smarować tłuszczem - masłem ani kremem, nie wolno go przypalać. Czynności nieprawidłowego usuwania pasożyta powodują, że pajęczak wymiotuje do miejsca wkłucia. Im szybciej zauważymy i usuniemy kleszcza tym jesteśmy mniej narażeni na zakażenia.
Po wyjęciu należy zdezynfekować zarówno miejsce po pasożycie jak i pęsetę. Miejsce to należy obserwować czy nie pojawia się rumień. Jeśli doszło do zakażenia rumień pojawi się od 3 do 30 dni po ukąszeniu. Przed upływem tego czasu nie jest to rumień, jest to reakcja alergiczna na silne kleszcze.

Zapobieganie.
Idąc do lasu stosujmy reparanty czyli środki odstraszające owady. Jeśli jest to możliwe załóżmy bluzę z długim rękawem i spodnie. Wracając z lasu dokładnie się oglądnijmy czy nie ma kleszcza, jeśli jest należy go jak najszybciej usunąć.

Występowanie
Kleszcze można spotkać w lesie, na łąkach, nad rzekami, stawami, jeziorami, w trawach oraz na obszarach porośniętych paprociami i krzewami.

Przenoszone choroby.
Pajęczaki te żywiąc się krwią swoich żywicieli jednocześnie mogą przenosić groźne choroby takie jak:
  • borelioza - wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do niektórych z krętków (długie, cienkie bakterie Gram-ujemne) przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze z rodzaju Ixodes
  • kleszczowe zapalenie opon mózgowych.
  • babeszjoza -  pasożytnicza choroba śmiertelna psów powodowana przez protisty (jedno z pięciu królestw, obejmuje wszystkie jądrowce)
  • anaplazmoza - odkleszczowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Gram-ujemne
  • erlichioza - zakaźna choroba ludzi i zwierząt przebiegająca z niedoborem płytek krwi (trąbocytopeniom)
Jeżeli kleszcz jest zakażony, razem z przypominającym ślinę płynem wydzielanym podczas posiłku może przenosić do organizmu swojego żywiciela groźne mikroorganizmy będące przyczyną wyżej wymienionych niebezpiecznych chorób.

obraz zaczerpnięty z www.warszawa.lasy.gov.pl

 

Tak wiec UWAGA NA KLESZCZE !!! 


 
    obraz zaczerpnięty z www.wet-krakow.pl

Mojemu psu w miesiącach letnich aplikuję preparat przeciwkleszczowy i przeciwpchelny, mniej więcej co miesiąc. Jak dotąd przez sześć lat mój pies miał jednego kleszcza. Kilka lat temu weterynarz odradził mi zakładanie obroży przeciwkleszczowych i aplikowanie preparatu jednocześnie ponieważ jedno nie współgra z drugim i efekt ochrony może być i często jest niestety gorszy od stosowania ich osobno.

sobota, 1 czerwca 2013

Fizyczne cechy wilka oraz charakterystyczne cechy psów

Cechy charakterystyczne psów

Psy blisko spokrewnione z wilkami są dalekimi krewnymi wielu zwierząt mięsożernych.
Siedem rodzin obecnych drapieżnych, a mianowicie: kotowate (Felidae), szopowate (Procyonidae), łasicowate (Mustelidae), hieny (Hyaenidae), łaszowate (Vivernidae), niedźwiedzie (Ursidae), oraz psowate (Canidae) mają wspólnych przodków. Między 20 a 10 milionów lat temu niedźwiedzie i psy były członkami tej samej rodziny, później kształtowały się w osobnych liniach i wówczas rozpoczęło się współczesne drzewo rodzinne psów. Te prastare ssaki miały wiele cech, które odnajdujemy u współczesnych psowatych np u wilka. Długie, czaszki oraz półsztywne, mocne tylne kończyny i luźne przednie. Ponadto doskonale chroniący ciało  włos, zwarte łapy, duże zęby, które rozwinęły się
, aby zwierzę mogło chwytać, przytrzymywać i rozszarpywać ofiarę, duża powierzchnia mózgu oraz doskonały słuch i węch. Przodkowie psów rozwijali się wraz z dokonującą się zmianą klimatu.Niegdyś przodkowie psa , jak się przypuszcza byli samotnymi myśliwymi, ale około 2 milionów lat temu kiedy lasy tropikalne i sawanna ustąpiły miejsca bezdrzewnym stepom, rozwinęło się zachowanie stadne zwierząt różnożernych. Przodkowie psów w tym czasie albo żyli w obecnej strukturze społecznej albo dopiero zaczęli ją rozwijać, aby móc polować w grupach na zwierzęta znacznie od nich większe. Zdolność psów do tworzenia społeczności to podstawa ich sukcesu jako gatunku.